Dear Colleagues:

 

            The Faculty Senate, at its May 4th meeting, will vote on recommendations of the Committee on Committees for the 2006/2007 committee assignments.  We would like to thank the faculty for their willingness to serve on the various committees and for their commitment to faculty governance.

            This year we had 206 faculty requesting appointments to 243 seats on 33 committees. We have 18 vacant seats on all committees: 7 Faculty Senate Committee vacancies; 2 Joint committee vacancies, and 8 Student committee vacancies. One Student committee -- Advancing Respect for Individuals -- received no requests.

            As we made assignments, the COC was mindful of three primary issues:  continuity, work-load, and requests.  First, the COC strove to maintain continuity on committees whenever possible.  Individuals who requested reassignment to committees on which they were current members were reassigned.

            Second, the COC worked to assign each individual to only one committee.  The few instances where we assigned people to more than one committee were the result of situations where there were not enough volunteers for a particular committee, or were the result of the creation of the new IAS Committee in mid-year last year. Six people (other than CGAAF and Hearing) have dual appointments, and all agreed to those appointments. Four of the six are IAS dual appointments; two others are on committees we had no other requests for. Both people agreed to the dual appointments.

            Third, the COC worked to place every person who volunteered on a committee, and we made every effort to have placements correspond to preferences. However, since some committees once again had many more volunteers than vacancies, and since some people volunteered for only one or two committees, it was not possible for us to accommodate everyone. Insofar as possible, though, we did place most people not assigned as alternates on one of their committee preferences.

            Finally, we did our best to balance committee membership by rank, college, gender, and ethnicity (not necessarily in that order).

            For the third year now, shortly after the faculty received the application for committee assignments, the COC sent an email to all faculty members reminding them about the procedure.  We encouraged faculty to volunteer for at least three committees to maximize their chances of being assigned to a committee.  A good many faculty again followed this suggestion, giving the COC the flexibility needed to assure assignments to as many people as possible. 

 

Thanks again to all of you for your commitment to insuring a continuing strong tradition of faculty governance at UW-La Crosse.

 

Respectfully submitted,

 

Faculty Senate Committee on Committees, 2005/2006

Joe Heim

Sandy Grunwald

Bruce Riley

Kerrie Hoar

Dick Sullivan (Chair)


 

2006-2007 Faculty Committee Assignments

 

 

Academic Planning Committee

 

3-year term                                                                              Alternates

 

Michael Jackson                                                                      

Vacant

Vacant

 

2-year term

 

Ron Glass                                                                                                                                                                          

Emily Johnson                                                                          

Andrew Matchett

 

1 year term

 

George Arimond

Mary Tollefson

Rob Wolff

 

Convener: Rob Wolf

 

 

 

 

Academic Policies & Standards Committee (CAPS)

 

Melanie Cary                                                                            Alternates

Dean Stroud                                                                             Darlene Lake

William Wehrs                                                                          Charles Lee

Rebecca LeDocq                                                                     Michael Haupert

Joyce Shanks

Beth Cherne

Billy Clow

Rick Gillis

Todd Weaver

 

Convener: Rebecca Le Docq

 

 

 

 

Academic Program Review Committee

 

Victoria Calmes                                                                        Alternates

John Ready                                                                              Ann Hendricks

George Cravins                                                                        William Schwan

Helen Skala                                                                              Becky Belter

Paul Keaton                                                                              Ron Glass

Mike Hoffman

Jasmine Saros

Walter Elder

Christopher Frye

 

Convener: Jasmine Saros

 

 

 

Articles & Bylaws Committee

 

At-Large SEC member

Suzanne Anglehart                                            Alternates

Keith Sherony                                                   Donald Sloan

Sarah Shillinger                                                 Helen Skala

Paul Beck                                                         Michael Devine

 

Convener:  Keith Sherony

 

 

 

Budget Review Committee

 

Kenneth Winter

William Doering

Mark Gibson

Thomas Gendreau

Gwyneth Straker

David Riley

Vice-Chair, Faculty Senate

 

 

 

Complaints Grievances Appeals & Academic Freedom Committee (CGAAF)

 

Three-Year Terms                                            Alternates

 

John Betton                                                      Jenifer Holman

Bruce Osterby                                                  Rick Gillis

Dean Stroud

 

Two-Year Continuing Terms

 

Tracie Blumentritt                                             Joe Anderson

Lalita Pandit                                                     Sandra Krajewski

Keith Sherony

 

One-Year Continuing Terms

 

S. N. Rajagopal                                                Christopher Frye

Terry Beck                                                       Kent Koppelman

Robert Hoar

 

Convener:  S. N. Rajagopal

 

 

 

 

Faculty Development Committee                                                                                                                

                                                                        Alternates

Rebecca Battista                                               Karl Kattchee

Jennifer Miskowski                                           Jeanne Danneker

Jeff Bryan                                                         David Howard

Sarah Johnston-Rodriguez

Sharon Scherwitz

Ann Hendricks

Aric Opdahl

Becky Belter

Vacant

OPID Admin Rep

OPID Faculty Rep

 

Convener:  Ann Hendricks

 

 

 

General Education Committee                                             

                                                                                                Alternates

Eric Kraemer                                                                            Walter Elder

John Fields                                                                                Kenny Hunt

Paul Miller                                                                                Thomas Gendreau

Brian Udermann                                                                        Donald La Coss

Bruce Riley                                                                               Andrew Matchett

Cris Prucha                                                                             

Bob Ragan                  

Stephen McDougal      

Soonjin Ritterling         

 

 

  

Graduate Council

                                                                                                Alternates

Yang Il Park                

Ronda Knox                

Kasilingham Periyasamy                                   

Steve Simpson             

Jonathan Majak

Gary Gilmore

Garth Tymeson

S. N. Rajagopal

William Schwan

Director, University Graduate Studies

Chair, Graduate Curriculum Committee

 

 

 

Graduate Curriculum Committee

                                                                                                Alternates

Thomas Krueger                                              

Ahmed Ali

Brad Seebach                          

Kenny Hunt

Thomas Greiner                                               

Glenn Wright

David Reineke

Vacant

Vacant

 

Convener: Thomas Krueger

 

 

 

 

Hearing Committee

 

Three- Year Terms                   1st Alternate                             2nd Alternate

Paul Keaton                             John Ready                              Andrew Matchett

Joseph Anderson                      Rick Gillis                                

George Cravins                        Mark Headington                    

 

Two-Year Continuing Terms

Karen Terpstra                         Dean Stroud                            Jenifer Holman

Peg Maher                                                                               Tracie Blumentritt

Joyce Shanks              

 

One-Year Continuing Terms

John Betton                              Robert Hoar                             S. N. Rajagopal

Anne Galbraith                         Greg Balfany                                       

Daniel Voiku               

 

Convener:  John Betton

 

 

 

 

Instructional Academic Staff Committee     

                                                                                                Alternates

Vacant                                                                                     Jodi Vandenberg-Daves

Peggy Denton

Michael Durnin

Kerrie Hoar

Sandra Koster

Donald Socha

Suzanne Anglehart

Glenn Knowles

Barbara Gander

 

Convener:  Kerrie Hoar

 

 

 

International Education Committee             

                                                                                                Alternates

Tom Hench                                                                              Deborah Buffton

Victor Macias                                                                          Mary Davidson

Kent Koppelman                                                                      Roger Grant

David Howard                                                                          Nancy Navar

Rafique Ahmed                                                                         John Greany

Curt Reithel                                                                              TAK Pillai

Michael Devine                                                                         Robin Tyser

Timothy Mc Andrews

Leslee Poulton

 

Convener: Tom Hench

 

 

 

Library Committee

                                                                                                Alternates

Vacant                                                                                     Vacant            

William Barillas                                                                         James Gray     

Chia-Chen Yu                                                                          Vacant

Karl Kattchee                                                                          Vacant

Haixia Lan

Linda Dickmeyer

Cynthia Berlin 

Shauna Sallmen

Library Department Chair

 

Convener: Karl Kattchee

 

 

 

Promotion Tenure & Salary Committee (PTS)

 

Anne Galbraith                                                 Alternates

T. J. Brooks                                                     Vacant

Richard Pinnell                                                 Vacant

Mark Headington                                             Vacant

Pat DiRocco 

David Koster 

Sandra Krajewski 

Mark Sandheinrich

Joe Anderson

 

Convener: Pat DiRocco

 

 

 

Research & Grants Committee

 

Galadriel Chilton                                               Alternates

Curt Czerwinski

Jeanne Danneker

Don Kuderer

Patricia Ardovino

Karen Terpstra

Rachelle Toupence

Heather Hulett

Michael Haupert

 

Convener: Galadriel Chilton

 

 

 

Scholarships and Awards Committee

                                                                        Alternates

Jeffrey Boyle                                                   

Bryan Kopp                                                     Robert Richardson

John Colton     

Abdulaziz Elfessi                                              

Janet Kirsch

Greg Balfany

Kathryn Majewski

Mary Anderson

Jess Hollenbeck

 

Convener: John Colton


 

Teacher Education Governing Council

 

Three-YearTerms

James Batesky

Gubbi Sudhakaran

Robert Krajewski

 

Two-Year Continuing Terms

Teri Staloch                                                     

Jean Hindson               

Jennifer Kosiac

 

One-Year Continuing Terms

Tim Gerber

Robert Richardson 

Virginia Crank

 

Convener: Tim Gerber

 

 

Undergraduate Curriculum Committee

                                                                                                Alternates

 

Don Socha

Stephen McDougal                  

David Wood                           

Jeff Baggett

Marcy Wycoff-Horn

Carol Angell                            

Joseph Kastantin

Kristofer Rolfhus

Mao Zheng

 

Convener: Jeff Baggett

 


 

Undergraduate Research Committee

 

Three-Year Terms                                                                    Alternates

James Pierce

Keely Rees

Seung-Ryul Shin

 

Two-Year Continuing Terms

Ashley Burrowes

Jon Davies

Barbara Eide

 

One-Year Continuing Terms

Don La Coss

Rick Rodrick

Tim Gongaware

 

Convener: Ashley Burrowes

 

 

 

Joint Information Technology

                                                                                                Alternates

Gary Konas

Todd Will

Richard Mikat 

Bruce Osterby

Vacant

 

Convener: Todd Will

 

 

 

Joint Legislative/Regents

                                                                                                Alternate

Carol Miller                                                                              Joe Heim

Thomas Pribek                                                                         Jean Hindson

Thomas Krueger

 


 

 

Joint Minority Affairs Committee

                                                                                                Alternates

Michael Abler                                                                           Satoshi Toyaski

Jearold Holland                                                                        Kristine Saeger

Sharon Jessee

Sheryl Ross

Cecilia Manrique

John Jax

Matthew Taylor

 

Convener: Jearold Holland

 

 

 

 

Joint Physical Facilities Committee

                                                                                                Alternates

Robert Carney 

Mehmet Aritan

Sandra Koster 

Gary Walth

Vacant

           

Convener: Robert Carney

 

 

 

Joint Planning & Budget

                                                                                                Alternates

Vice-Chair, Faculty Senate                                                       Enilda Delgado

Ken Winter                                                                              Aaron Monte

William Doering

Mark Gibson   

Thomas Gendreau

Gwen Straker

Dave Riley

 

Convener: Ken Winter

 

 

Academic Affairs

                                                                                                Alternates

James Peirce                                                   

Bonnie Bratina                         

 

 

Advancing Respect for Individuals Social Identity

                                                                                                Alternates

Vacant

Vacant

 

 

Apportionment

                                                                                                Alternates

David Waters

Vacant

 

 

 

Athletics

                                                                                                Alternates

Tomas Greiner

Paul Reuteman

Vacant

Vacant

 

 

 

Cultural Affairs

                                                                                                Alternates

Vacant                         Music                                                 

Scott Dickmeyer           CS                                                      

Vacant                         Theatre

Donald Sloan                Art

Vacant

 

 

 

Legislative Affairs

                                                                                                Alternates

Joe Heim                                                                                  Jennifer Miskowski

Carol Miller                                                                              Michael Devine

Dorian Dorado                                                

Thomas Pribek

 

 

Organizations

                                                                                                Alternates

Vacant            

Michael Current

Phil Golson      

 

Student Services and Buildings

                                                                                                Alternates

Ressano Desouza-Machado                                                    

Tammy Fisher

Charlene Holler

Vacant.                                                                                   

 

 

 

Student Technology Fee

                                                                                                Alternate

Jenifer Holman

 

 

 

Parking Appeals Board                                                         Alternate

 

Vacant