2007-2008 Faculty Committee Assignments

 

 

Academic Planning

 

Members                                                          Alternates

 

3-year terms

Curt Czerwinski                                          
Jennifer Miskowski                                         

Dean Wilder

 

2-year continuing terms

Thomas Gendreau

Glenn Knowles

Joe Tiffany

 

1-year continuing term

Ronald Glass

Emily Johnson

Sandra Krajewski

 

Convener:  Joe Tiffany

 

 

 

Academic Policies & Standards (CAPS)

 

Members                                                          Alternates

 

Melanie Cary                                                    1. Jocelyn Shadforth

Darlene Lake                                                    2. Jess Hollenback

Charles Lee                                                      3. Michael Jackson

Rebecca LeDocq

Rick Gillis

Roger Haro

Jeffrey Boyle

Joyce Shanks

Susan Crutchfield

 

Convener:  Rebecca LeDocq

 

 

Academic Program Review Committee

 

Victoria Calmes                                                                        Alternates

Walter Elder                                                                             Tracie Blumentritt

Sandra Grunwald                                                                      Cynthia Berlin

Jamie Schneider                                                                        Heather Mortell

Jocelyn Shadforth                                                                     Michael Current

Mike Hoffman                                                                          Georges Cravins

Omar Rivera    

John Ready

Christopher Frye

 

Convener: Michael Hoffman

 

 

Budget Review Committee

 

Kenneth Winter

Kimberly Vogt

David Riley

 

Thomas Gendreau

Steven Senger

Gwyneth Straker - Vice-Chair, Faculty Senate

 

 

 

Complaints Grievances Appeals & Academic Freedom Committee (CGAAF)

 

Three-Year Terms                                            Alternates

 

Wahhab Khandker                                            Paul Miller

Terry Beck                                                        Michael Haupert

Jeffrey Boyle

 

Two-Year Continuing Terms

 

John Betton                                                       Gregory Balfany

Bruce Osterby                                                   Rick Gillis

Mary Tollefson

 

One-Year Continuing Terms

 

Tracie Blumentritt                                             Dennis Fater

Todd Will                                                        Mark Headington

Keith Sherony

 

Convener:  Tracie Blumentritt                                          

 

 

 

 

Faculty Development Committee                                                                                                                

                                                                        Alternates

Rebecca Battista                                               Todd Will

Mary Tollefson                                                

Jeff Bryan                                                      
Jenifer Holman

Sharon Scherwitz

Meredith Thomsen

Aric Opdahl

Karl Katchee
Scott Dickmeyer

 

 

Convener:  Rebecca Battista                                              

 

 

 

General Education Committee                                             

                                                                                                Alternates

Eric Kraemer                                                                             Susan Crutchfield

John Fields                                                                                 Harunur Rasid

Adrienne Loh                                                                             Thomas Gendreau

Anne Galbraith                                                                           Stephen McDougal

Thomas Pribek                                                                           Rafique Ahmed

Cris Prucha                                                                                Steven Senger

Robert Ragan                                                                             David Riley

Michael Current                                                                          Georges Cravins

Donald Sloan                                                                              Kenny Hunt

 

Convener:  Cris Prucha

 

 

  

Graduate Council

                                                                                                Alternates

Robert Dixon                                                                              Betty DeBoer

Ashley Burrowes                                                                        Thomas Krueger

Kasilingham Periyasamy                                                              Abdul Elfessi

Michelle Thorman                                                                       Robert Krajewski

Jonathan Majak

Gary Gilmore

Thomas Kuffel

S. N. Rajagopal

William Schwan

Director, University Graduate Studies

Chair, Graduate Curriculum Committee

 

 

 

Graduate Curriculum Committee

                                                                                                Alternates

Mark Malisa                                                                               Jodie Rindt

Ahmed Ali                                                                                  Jeff Steffen

Thomas Krueger                                                                         David Riley

Kenny Hunt                                                                                Thomas Kuffel

Thomas Greiner                                               

Glenn Wright

David Reineke

Karen Skemp-Alt

Christina Hupy

 

Convener: David Reineke

 

 

 

 

Hearing Committee

 

Three- Year Terms                   1st Alternate                    2nd Alternate

Jeffrey Boyle                             Anne Galbraith                Stephen Brokaw

Wahhab Khandker                    Paul Miller

Carol Oyster                             SN Rajagopal                    

 

Two-Year Continuing Terms

Joseph Anderson                         Rick Gillis                     Sarah Shillinger           

Georges Cravins                           Michael Haupert

Paul Keaton                                 John Ready

 

One-Year Continuing Terms

Peg Maher                                Sandra Grunwald            John Betton

Joyce Shanks                           Carmen Wilson                Bart VanVoorhis   

Karen Terpstra                         Robert Hoar

 

Convener:  Peg Maher

 

 

 

Instructional Academic Staff Committee     

                                                                                                Alternates

Barbara Gander                                                                       Kay Dailey

Peggy Denton                                                                          Sheila Perkins

Michael Durnin                                                                        Janet Weir

Kerrie Hoar

Sandra Koster

Donald Socha

Suzanne Anglehart

Glenn Knowles

Elise Denlinger

 

Convener:  Kerrie Hoar

 

 

 

International Education Committee             

                                                                                                Alternates

James Gray                                                                              Haxia Lan

Deborah Buffton                                                                       Donald Kuderer

Mehmet Aritan                                                                          David Waters

Kay Dailey                                                                               SN Rajagopal

Rafique Ahmed                                                                         Sarah Shillinger

Roger Grant                            

Richard Rodrick

David Hart

Jeff Steffen

 

Convener: Rafique Ahmed                                                                        

 

 

 

Library Committee

                                                                                                Alternates

Daniel Gerber                                                                          Bob Jecklin     

William Barillas                                                                        Carla Graham

Chia-Chen Yu                                                                          Timothy Thornton

Donald LaCoss                                                                        Edward Malone

William Ross                                                                            Mariana Candido

Linda Dickmeyer

Barbara Beenie

Shauna Sallmen

Library Department Chair

 

Convener: Chia-Chen Yu

 

 

 

Promotion Tenure & Salary Committee (PTS)

 

Joseph Anderson                                             Alternates

Enilda Delgado                                                 Paul Miller

Scott Cooper                                                  Ronald Stoffregen

Mark Headington                                            Jean Hindson

Matthew Cashion

Soojin Ritterling

Gregory Wegner

Dennis Fater

David Koster

 

Convener: Joseph Anderson                                            

 

 

 

Research & Grants Committee

 

Alternates

Leslee Poulton                                                              Tracie Blumentritt

Jeanne Danneker                                                          Karen Terpstra

Edward Malone                                                            Todd Will

Patricia Ardovino

Timothy McAndrews

Jeffrey Baggett

Bart VanVoorhis

Michael Haupert

David Howard                                              

 

Convener: Bart VanVoorhis

 

 

 

Scholarships and Awards Committee

                                                                        Alternates

Gwen Achenreiner                                            Bradley Butterfield

Jon Hasenbank                                                 Sherwin Toribio

Al Gedicks                                                       Tammy Fisher

Heather Mortell

Janet Kirsch

Greg Balfany

Kathryn Majewski

Mary Anderson

Jess Hollenbeck

 

Convener: Mary Anderson


 

 

Teacher Education Governing Council

 

Three-YearTerms

Eric Brunsell

Betty DeBoer

Virginia Crank

 

Two-Year Continuing Terms

Gubbi Sudhakaran

James Batesky

Marcie Wycoff-Horn

 

One-Year Continuing Terms

Jennifer Kosiak

Manny Felix

Jean Hindson

 

Convener:  Director of the School of Education

 

 

Undergraduate Curriculum Committee

                                                                                     Alternates

 

Barbara Rusterholz                                                       Eric Brunsell    

Stephen McDougal                                                       Emily Johnson               

Donald Sloan

Mark Chavalas                                                             Rafique Ahmed

Keith Beyer                                                                  Jennifer Kosiak

Cynthia Berlin                                                               Donald Socha

Richard Sullivan                                                            Mark Malisa

Kristofer Rolfhus                                                           Michael Current

Mao Zheng

 

Convener: Stephen McDougal               


 

 

Undergraduate Research Committee

 

Three-Year Terms                                                                    Alternates

 Beth Cherne                                                                            John Betton

Gretchen Berns

Tim Gongaware

 

Two-Year Continuing Terms

James Peirce

Keely Rees

Seung-Ryul Shin

 

One-Year Continuing Terms

Ashley Burrowes

Jon Davies

Barbara Eide

 

Convener: Ashley Burrowes

 

 

 

Joint Information Technology

                                                                                                Alternates

Gary Konas                                                                              Todd Will

William Wehrs                                                                          Virginia Gronwaldt

KH Brian Yang                                                                         Bob Jecklin

Bruce Osterby

Jean Janecki 

Convener: Bruce Osterby

 

 

 

Joint Legislative/Regents

                                                                                                Alternate

Bob Jecklin

Mark Gibson                                                                           

Thomas Krueger

 


 

 

 

Joint Minority Affairs Committee

                                                                                                Alternates

Michael Abler                                                                             Patrick DiRocco

Jearold Holland                                                                          Virginia Gronwaldt

Sharon Jessee                                                                             Ronda Knox

Sheryl Ross

Satoshi Toyosaki

John Jax

Bryan Kopp

 

Convener: Sharon Jessee

 

 

 

 

Joint Physical Facilities Committee

                                                                                                Alternates

Tammy Fisher                                                                           Chia-Chen Yu

Ronald Stoffregen                                                                     Charlene Holler

Sherwin Toribio                                                                        Michael Current

Sandra Koster

Michael Durnin

           

Convener: Ronald Stoffregen

 

 

 

Joint Planning & Budget

                                                                                                Alternates

Gwyneth Straker - Vice-Chair, Faculty Senate

Steven Senger                                                                          Aaron Monte

Thomas Gendreau                                                                    Ronda Knox

Kenneth Winter                                                                        Jodie Rindt

David Riley

Kimberly Vogt

William Clow

 

Convener: Steven Senger

 

 

Academic Affairs

                                                                                                Alternates

Sheila Perkins                                                                           Meredith Thomsen

Robert Richardson                                                                    Jean Hindson

 

 

Advancing Respect for Individuals Social Identity

                                                                                                Alternates

Janet Weir

Vacant

 

 

Apportionment

                                                                                                Alternates

David Waters                                                                           Margarita Olivas

 

 

 

Athletics

                                                                                                Alternates

Tomas Greiner                                                                          Thomas Pribek

Jon Davies                                                                                Michael Current

Timothy Thornton                                                                     Charlene Holler

Jennifer Kosiak                                                                         James Peirce

 

 

 

Cultural Affairs

                                                                                                Alternates

Enaldo Oliveira             Music                                                   Meredith Thomsen  

Scott Dickmeyer           CS                                                       James Peirce

Mariana Candido          Theatre                                                Michael Current

Eric Barnes                   Art

Donald Kuderer

 

 

 

Legislative Affairs

                                                                                                Alternates

Joe Heim                                                                                  James Peirce

Carol Miller                                                                              Michael Current

Dorian Dorado                                                

Georges Cravins

 

 

Organizations

                                                                                                Alternates

Meredith Thomsen        

James Peirce

Vacant

 

Student Services and Buildings

                                                                                                Alternates

Ressano Desouza-Machado                                                     Michael Current           

James Peirce

Charlene Holler

Peg Maher

 

 

 

Student Technology Fee

                                                                                                Alternate

Galadriel Chilton

 

 

 

Parking Appeals Board                                                         Alternate

 

Charlene Holler