The YWCA of the Coulee Region hosts an annual Tribute to Outstanding Women. The purpose of the Tribute is to bring community recognition to those special women who have demonstrated exceptional leadership ability and skills. Women are selected from nominations submitted by area community organizations, companies, corporations, small businesses and individuals to received the highest recognition, an Outstanding Achievement award. These awards are given in recognition of an individual's high level of accomplishment, as well as contributions to the life of the Coulee Region Community.

In addition, a Corporate Award is presented to an area business or corporation that has shown dedication to the betterment of women and whose policies and practices encourage and enable high achievement by women.

OCW Y-Tribute Past Winners

2013
Deb Hoskins - Activist
Elise Denlinger - Education
Karla Stanek - Volunteer
Susan Fabian - Young Women of Tomorrow - College

2012 
Faye Ellis - Science 
Mahruq F. Khan - Education 
Carol Oyster - Activism 
See the Campus Connection article for more information about these outstanding women!

2011 
Keely Rees - Health 
Lynette Prieur Lo - Activist 
Krista Shulka - Support

2010
Amanda Goodenough- Social Justice 
Amy Sullivan- Community Development 
Yang Cha Thao- Young Woman of Tomorrow- College

2009
Anita Evans- Business Professional 
Ingrid Peterson- Social Justice

2008 
Karen Palmer-McLean - Education  

2007    
Carmen Wilson - Business/Professions  
Lise Graham - Education  

2006 
Becky Yoshizumi - Support  
Ronda Knox - Education  

2005 
Wendy Rabe - Support Staff (technology)  
Sandy Grunwald - Art & Science  
Christina Trombley - Business Administration  
Susan Crutchfield - Education  
Florence Aliesch - Volunteer Services

2004
Jodi Vandenberg-Daves - Education
Ingrid Iverson - Support

2003
Beth Cherne - Arts
Kathy Hanratty - Activist
Susan Butterfield - Support

2002
-0-

2001
Virginia Kreyer - Support

2000
Dianne Morrison - Entrepreneur
Susan Wrobel - Education

1999
Sara Bentley - Activist
Deon Nontelle - Science

1998
Carolyn Barber - Arts
Sara Sullivan - Education
Cheryl Kennedy - Sports

1997
Karin Quinn - Arts
Jan Gallagher - Business
Carmen Kennedy - Youth Career Woman
Cecilia Manrique - Special Interests

1996
Carol Bassueuner - Education

1995
Bridget Belgiovine - Sports
Donney Moroney - Young Career Woman

1994
Sandra Krajewski - Activist
Sandra Flake - Education
Angie Kellogg - Special Interests

1992
Tulla Lightfoot - Arts

1991
Mary Gayle Pifer - Special Interests
Joyce Koskenmaki?? - Arts
Jennifer Wilson - Professions
Ann Korschgen - Education

1990
UW-La Crosse - Corporate Award
Elizabeth Reedy - Activist
Lizebeth Reinerson - Special Interests
Susan Willey - Education
Patricia Wilder - Health

1989
Barb Gibson - Sports
Karin Bast - Business
Patricia Hansen - Support
Linda Lizana-Moss - Professions
Peg Dosch - Health

1988
Joyce Grill - Arts
Jean Foss - Education
Cheryl Frye - Volunteer

1987
Nancy Arganbright Weekley - Arts
Karen Toburen - Sports
Dorothy Marci Hai - Business

1985
Shirley Haas - Government

1984
Ruth Nixon - Education
Marilyn Wigdahl - Labor

1983
Chris Koukola - Media
Mary Bange - Sports