einsteintougue2a

CHEMISTRY AND BIOCHEMISTRY
TUTORING SCHEDULE

251 Murphy Library 
/Murphy-Learning-Center/Chemistry/   
Tutors begin second week of classes and continue through the end of the semester. Please sign the Tutoring Log Book when you meet with a tutor, and indicate course and instructor. 

CHM 103/104 - General 
CHM 301 - Analytical
CHM 300/303/304/305 - Organic

Dr. Eugenia Turov
UWL Chemistry and Biochemistry 
Tutoring Mentor

Fall 2018 UWL Chemistry and Biochemistry Faculty Office Hours

Keith Beyer: (Cowley Hall 443) 

Basu Bhattacharyya: (Cowley Hall 4030) Tuesday 9:00-10:30; Wednesday 2:30-4:00

Jeff Bryan: (Cowley Hall 441) Monday 9:55-10:50; Tuesday 2:15-3:10; Wednesday 8:50-9:45; Thursday 11:00-11:55

Nadia Carmosini: (Cowley Hall 4026) Monday 8:00-9:30 and 1:10-3:10

Tanya Cordes: (Cowley Hall 4012) 

Curt Czerwinski: (Cowley Hall 4014) Tuesday, Wednesday 11:00-11:55

Ressano DeSouza-Machado: (Cartwright Center 228) 

Kate Friesen: (Cartwright Center 230) Tuesday, Wednesday 12:05-2:05; Friday 9:55-10:50

Pari Ghodsian: (Cowley Hall 4011) by appointment, email rghodsian@uwlax.edu

Kelly Gorres: (Cowley Hall 4015) Monday 11:00-11:55; Tuesday 2:30-3:30

Dan Grilley: (Cowley Hall 4028) CHM417 Monday 9:55-11:55; CHM104 Wednesday 11:00-1:00

Benjamin Haenni: (Cowley Hall 4024) Monday, Wednesday 8:50-10:50 Murphy Learning Center

Janet Kirsch: (Cowley Hall 4025) Tuesday 1:10-3:10 Murphy Learning Center 251; Wednesday 8:50-9:45 Cowley Hall 4025

Daniel Little: (Cowley Hall 4018) Monday 1:00-3:00; Tuesday 2:30-4:00

Lydia Manger: (Cowley Hall 116) Wednesday, Friday 8:50-9:45 Murphy Learning Center

John May: (Cowley Hall 4007) Tuesday 9:00-11:00 Murphy Learning Center; Wednesday 9:55-10:50 Cowley Hall 4007

Rob McGaff: (Cowley Hall 4021) 

Nick McGrath: (Cowley Hall 4009) Monday 8:50-9:45; Wednesday 9:55-10:50; Thursday 2:15-3:10

Aaron Monte: (Cowley Hall 4001) CHM303 Monday 12:30-2:00; CHM303 Wednesday 9:00-10:30

Kendric Nelson: (Cowley Hall 4023) 

Joshua Neukom: (Cowley Hall 4029) Tuesday, Wednesday 10:30-11:30

Aric Opdahl: (Cowley Hall 442) Tuesday and Thursday 1:10-2:05

Kris Rolfhus: (Cowley Hall 4022) Monday, Wednesday, Friday 1:10-2:05

Heather Schenck: (Cowley Hall 4027) Monday, Tuesday 1:00-2:30 Murphy Learning Center

Sujat Sen: Monday 2:15-4:15; Friday 11:00-11:55

Valeria Stepanova: (Cowley Hall 4013) 

Eugenia Turov: (Cowley Hall 4005) 

Todd Weaver: (Cowley Hall 4020) Tuesday 8:50-10:50